18 sierpnia 2018

13. "OPOWIEŚCI Z ANGIELSKIEGO DWORU.KAROL. TOM I" | MAGDALENA NIEDŹWIEDZKA

Historie, które mają być rodem z bajki czasami mogą stać się największym koszmarem. Książę nie zawsze jest na białym koniu, a księżniczka nie koniecznie chce być damą. Losy Diany i Karola zna prawie cały świat, wydarzenia ich narzeczeństwa, ślubu oraz narodzin dzieci śledziły wszystkie stacje telewizyjne. Małżeństwo, które wydawało się być idealne nie do końca takie było...

FABUŁA:
Pierwszy tom historii przybliża początki burzliwych związków księcia Karola z dwoma kobietami: narzeczoną później żoną Dianą Specer oraz przyjaciółką,a zarazem kochanką Camillą Shand. Ściany pałacu widziały wiele: namiętność, kłótnie, zazdrość, kłamstwo. W sfabularyzowanej biografii Magdalena Niedźwiedzka przedstawia losy tych trojga. 

MOIM ZDANIEM:
Zacznę od tego, że zawsze z wielkim podziwem czytałam o Lady Dianie. Dla mnie była to kobieta pełna empatii, wrażliwości i subtelności. Kochająca matka oraz żona, nieustępliwa filantropka, elegancja sama w sobie i piękna dusza. Wiele przymiotników mogłoby opisać księżną. Zmarła tragicznie w wypadku samochodowym w młodym wieku pozostawiając swoich dwóch synów. Gdyby nie ogromna sympatia jaka z niej bije, nigdy nie zainteresowałabym się monarchią brytyjską. Wszystko zaczęło się od Karola. Pogubionego, niezdecydowanego księcia trudno było zmusić to małżeństwa. Karol bez pamięci zakochany był w Camilli, która była żoną Andrew. Młodemu następcy tronu zupełnie nie przeszkadzały nocne schadzki, flirt na oczach męża Camilli i tajemne spotkania z Camilla. Zakochany bez pamięci Karol, nie był w stanie myśleć o wyborze małżonki podczas gdy pragnął tylko jednej kobiety. 


   

Karol ani Camilla nie ukrywają mocnego przywiązania do siebie, jednak wiedzą doskonale, że ich związek nie miałby żadnej szansy. Królowa Elżbieta nie poprałaby związku syna z rozwódką, a Brytyjczycy i cały świat nie zaakceptowałby tego związku. Karol starając się poświęcać kochance jak najwięcej czasu, zapomina o ciążącym na nim obowiązku ożenku i spłodzeniu potomka. Relację z królową Elżbietą i księciem Filipem zaczynają być bardzo napięte. Camilla postanawia podsunąć Karolowi idealną kandydatkę na żonę - Dianę Spencer. Kobieta jest pewna wrażliwości, naiwności i niewinności młodej dziewczyny. Camilla jest przekonana, że Diana będzie na tyle łatwowierna, że nie zauważy związku kochanków, a oni nadal w tajemnicy będą mogli się spotykać. Karol ulega namowom kochanki i zapoznaje pełną wdzięku Dianę. Dziewczyna jest zachwycona księciem, jego rodziną i tym, że ją jako jedną spośród tysiąca kobiet na świecie wybrał na swoją narzeczoną.
Diana szybko przekona się, że życie w miłosnym trójkącie nie będzie dla niej, a zderzenie z rzeczywistością dworu angielskiego szybko pozbawi ją radości. 
Niektóre z sytuacji przedstawione w książce szokują i budzą niechęć do niektórych jej bohaterów. Ja w moim osobistym wrażeniu, bardzo współczułam Dianie, ale po części też Camilli, która nie mogła żyć z kimś kogo kochała. 
 Książka dokładnie opisuje losy tych trojga, nie ma tu miejsca na pomówienia. Skupienie się autorki na emocjach bohaterów zdecydowanie przypadło mi do gustu. Brak zbędnych opisów przyrody czy budowli. Wielokrotnie czytałam biografie Diany czy Karola i mogę śmiało stwierdzić, że ta sfabularyzowana biografia jest opisana z największą dokładnością. Pierwszy tom miał być o Karolu, a trochę mam wrażenie, że był o każdym po klei. Ciekawa jestem w jaki sposób zostały przedstawione kolejne tomy. 


DLA KOGO:
Książka na pewno obowiązkowa dla tych, którzy interesują się monarchią angielską. Pierwszy tom wprowadzi w korytarze monarchii a Diana zapoczątkuje coś zupełnie nowego na dworze. Biografię czyta się szybko i lekko. Bohaterowie są szeroko rozbudowani w opisach, co pozwala każdego z nich poznać lepiej. Autorka w bardzo swobodny sposób posługuje się językiem dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie. Ja nie mogę się doczekać aż przeczytam kolejne części! Pierwszy tom szczerze polecam! Tytuł : Opowieści z angielskiego dworu. Karol. Tom 1.
Autor: Magdalena Niedźwiedzka
Liczba stron: 384
Kategoria: Literatura współczesna 
Druk: przyjemny dla oka, czcionka małego rozmiaru, kolor stron żółty 

tutaj  możecie kupić "Opowieści z angielskiego rodu. Karol"  -> klik

Za egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Prószyński i S-ka:6 komentarzy:

 1. Bardzo lubię czytać historie o arystokracji i rodzinach królewskich z całego świata, stąd chętnie sięgnę po tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje za polecenie. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. swietna recenzja, musze przeczytac ksiazke, jestem spragniona wiedzy o Karolu, Dianie i Kamili

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nigdy szczególnie nie śledziłam losów rodziny królewskiej, miałam jedno podejście do serialu "the crawn" ale też mnie nie wciągnął, więc nie wiem czy książka przypadłaby mi do gustu :D pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja. Przyjaźnie napisana, ale nie dla mnie - zbyt bardzo bym przeżywała każde z tych nieszczęśliwych wydarzeń. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam pojęcia o istnieniu tej książki, dodaję również do listy książek do przeczytania!

  OdpowiedzUsuń