13 października 2018

34. "MIMOCHODEM O CHODZENIU" | SZYMON AUGUSTYNIAK

Czy można napisać prawie 300 stron o chodzeniu? Tak, można! I to jakich ciekawych. Ta książka was zadziwi, jak wiele jeszcze nie wiecie o tym co robicie każdego dnia!

OPIS:
Poruszanie się o własnych nogach większość z nas traktuje jako czynność tak oczywistą, że w zasadzie się nad nią nie zastanawiamy. Okolicznościowa przechadzka, spacer z psem, wyjście do sklepu czy do pracy nie wydają się niczym spektakularnym i nie stanowią takiego wyzwania jak zdobycie najwyższych szczytów Ziemi czy podróż dookoła świata. Jednak ta na pozór prozaiczna czynność okazuje się świetnym tematem do głębszych rozważań, a historia chodzenia może być fascynującą lekturą.Zebrane w tej książce fakty oraz przemyślenia pozwalają spojrzeć na chodzenie z szerszej perspektywy niż codzienne życie czy wynikające z ruchu zdrowotne korzyści. Historia chodzenia to także historia butów oraz specyficzne spojrzenie na sztukę, religię, ewolucję czy wojskowość - we wszystkich tych dziedzinach chodzenie odegrało i odgrywa ważną rolę, choć kontekst, w jakim się pojawia, bywa różny.
"Kiedy i jak staliśmy się dwunożni ze wszystkim zaletami i wadami takiego stanu rzeczy? Jaką funkcję spełnia maszerowanie w wojsku i religiach? Czym i jak od wieków chroniono i upiększano stopy? Dlaczego lenistwo nieustannie odciąga nas od chodzenia? Którego ze znanych artystów, myślicieli, pisarzy czy filozofów owładnęła mania wędrowania? I w końcu: co jest tak pociągającego w chodzeniu, że już w trakcie lektury tej książki będziesz chciał rzucić wszystko i ruszyć w drogę?"
Szymon Augustyniak - dziennikarz, recenzent filmów oraz książek i copywriter. Zdobył kilkanaście nagród w konkursach reklamowych. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zapalony chodziarz amator, pokonał już ponad 30 tysięcy kilometrów piechotą. Chodzenie to dla niego przyjemność i pasja. 


FABUŁA:
Wiem, wiem, wielu z Was może być zdziwionym "Co może być ciekawego w książce o chodzeniu?", miałam sama takie myśli. Nie pomylcie tego z książką o nordic walkingu czy chodziarzach. To pozycja popularnonaukowa. Nie będzie tu suchych definicji i historii od A do Z. Poznacie punkt widzenia autora o chodzeniu. Pan Szymon Augustyniak przekazuje, że świat najlepiej można poznać idąc przed siebie. Przyznaje, że dziennie na chodzenie poświęca około trzech godzin! Niemożliwe? A jednak! Chodzenie ma mnóstwo zalet o których dowiecie się z tej książki. Większość z nas spędza czas na siedząco - kino, restauracje, praca przy biurku, jazda samochodem, oglądanie filmów, czytanie książek - tak naprawdę większość rzeczy robimy siedząc! Nie poświęcamy czasu na aktywność fizyczną, ale spokojnie ta książka nie ma za zadanie tylko pokazać plusów aktywności chodzenia, ale też przytoczy dzieje w jaki sposób człowiek stanął na nogi. Poznacie kawał ciekawej historii, a książka na pewno zaciekawi też tych, którzy nie są od razu pozytywnie nastawieni. Pielgrzymki, małe dzieci, buty, Autor w przecudowny sposób humorystyczny i łatwy w zrozumieniu przekazuje swoją całą wiedzę. Gwarantuje, że już w połowie książki zechcecie ruszyć tyłki z kanap i wyjść na spacer, nawet jak pogoda nie będzie sprzyjać! :)MOIM ZDANIEM:
Książka jest nie tylko źródłem wiedzy na temat chodzenia, ale też niezłym motywatorem do działania! Po jej przeczytaniu zdałam sobie sprawę, że nie doceniam tego, że tak naprawdę mogę i chodzę. Czynność, którą wykonuję codziennie nie sprawia, że się nad nią zastanawiam, dlatego też zdecydowałam się na tą pozycję. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy ( nie będę spoilerować :), ale też dostałam motywacyjnego kopa do większej ilości spacerów. Jestem osobą, która raczej nie lubi się męczyć i do czegoś przymuszać dla swojego dobra, ale po tej książce poczułam wewnętrzną szczerą potrzebę doceniania tego, że mogę chodzić i będę robić to częściej!

DLA KOGO:
Dla wszystkich niedowiarków, którzy nie wierzą, że o chodzeniu można napisać prawie 300 stron. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się trochę więcej o chodzeniu i chcą poznać kawał ciekawej historii tej czynności. Polubicie autora i jego lekki styl pisania, jeśli cenicie sobie też fajny humor w książkach to polecam!

A! I nie byłabym sobą gdybym nie dodała, że książka jest pięknie wydana! Twarda oprawa, piękna okładka - wygląda obłędnie!

Tytuł: Mimochodem o chodzeniu
Autor: Szymon Augustyniak
Wydawnictwo:  Editio
Gatunek: Literatura popularnonaukowa
Liczba stron: 296
Cena okładkowa: 37,00 zł
PREMIERA: 03.10.2018 r.

OCENA: 8/10

tutaj gdzie możecie kupić "Mimochodem o chodzeniu" -> klikZa egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Edito:5 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, ale czy to spojrzenie dotyczy tylko konkretnych religii (np. chrześcijaństwo) czy jednak kulturowo i religijnie szersze? Rozumiem, że takie oczywistości jak "społeczeństwa nomadyczne" to oczywista oczywistość w tej książce?

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pozycja. Właśnie zamierzamy wrócić do aktywnego sportu więc każda motywacja się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli z książki o chodzeniu można zrobić ciekawą książkę, to świadczy to o dużym talencie autora. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm.... Książka o chodzeniu brzmi dziwnie i intrygująco zarazem, bo napisać 300 stron o chodzeniu to nie lada wyczyn

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię chodzić, jeszcze bardziej lubię biegać. Okładka książki bardzo mi się podoba, lubię takie minimalistyczne, czarno-białe i ten piękny turkusowy napis. Uważam że zbyt często korzystamy z samochodów.

  OdpowiedzUsuń