19 listopada 2018

44. "OSTATNI. PRAWDZIWA HISTORIA ŻOŁNIERZA WARSZAWSKIEJ MAFII" | PIOTR MUDZYN , MARZENA MATUSZCZAK

Jeśli mnie znacie, albo chociaż moje recenzje to z pewnością wiecie, że uwielbiam literaturę faktu. Czasem te powieści bywają przesączone szczęściem i radością, innym razem brutalnym światem i złem. Taka jest ta pozycja. Historia gangstera, który wiele złego zrobił, ale czy zdołał naprawić swoje błędy?
OPIS:
Warszawa, końcówka lat dziewięćdziesiątych i początek nowego wieku - przełom tysiącleci. Cała Polska żyje wojnami stołecznych gangów. Prasa, radio i telewizja niemal codziennie donoszą o strzelaninach, egzekucjach, krwawych rozprawach między ludźmi z przestępczego półświatka. Znani gangsterzy jeden po drugim tracą życie albo - jeśli mają szczęście - lądują na długie lata w więzieniu. Niektórzy idą na współpracę z policją i sypią dawnych kumpli, inni zostają świadkami koronnymi. Prawda zaczyna obrastać w legendy i kłamstwa - i staje się obiektem manipulacji.
"Ostatni" to nie tylko prawdziwa relacja świadka tamtych wydarzeń, opowieść o lojalności wobec wspólników, walce z policją, uzależnieniach, seksie, samotności i lęku - ale przede wszystkim przejmująca historia człowieka. Do czego jesteśmy zdolni? Dlaczego wybieramy w życiu takie, a nie inne drogi? Co wpływa na nasze losy?

FABUŁA:
Lata 90. Warszawa. Piotr wraz z kolegami wstępuje w małą grupę przestępczą. Kradzieże, pobicia i rozboje. Całe życie mężczyzny jest podyktowane przeszłością. Przemoc w rodzinie, wychowywanie przez ciotkę i dom dziecka ukształtowały jego charakter. Od najmłodszych lat musiał walczyć o własne przetrwanie, pozbawiony wzorców znalazł mentorów w osobach, które nie były nieskazitelne. Nauczyły go wiele złego, a on sam do tego przystąpił. Chciał być postrzegany jako ten zły, jako okrutny i bezwzględny. Chęć posiadania władzy i byciem człowiekiem z honorem sprawiły, że jego los został usłany w nie najlepszy sposób. Pierwsza zła decyzja rodziła kolejne złe, a z błędnego koła ciężko się wydostać. W tej książce dosięgamy największego dna społecznego począwszy od przemocy, po alkohol, narkotyki i śmierć. Nie ma taryfy ulgowej dla czytelnika. Nie było taryfy ulgowej dla ofiar. Nie obędzie się bez utraty najbliższych. Niejednokrotnie zostaniecie postawieni przed sprawą w bardzo brutalny sposób. Więzienia są drugim domem. Książka opowiada o drodze Piotra Mudzyna przez ciężkie dzieciństwo, czasy małych grup przestępczych po wielkie kartele. Poznacie jego historię i życie. 

MOIM ZDANIEM:
Czytałam dwie książki MASY i dla mnie były szokiem, ale ta pozycja jest zupełnie inna. Tutaj odnajdziecie nie tylko opis szarego, ciężkiego życia, ale też odrodzenia. Momentami bywało mi ciężko, nie mogłam zrozumieć jak małe dzieci mogą przeżywać aż tak wielkie traumy, są zostawione same sobie a na końcu trafią do domów dziecka, które tylko gorszą ich jako ludzi. Brak tam wsparcia, nadziei i miłości. Nikt nie przekazuje im podstawowych wartości o życiu i ludziach. Nikt nie uczy co wolno a czego nie. Od małego dzieci te czują instynkt przetrwania, są skryte a jednocześnie stanowcze. To wszystko wpływa na ich całe życie. 
Piotr niejedno ma na sumieniu, nie jedną osobę skrzywdził i zranił. Narkotyki, pieniądze, przemoc - to wszystko ukazane w tak realny i prawdziwy sposób wywiera na nas ogromne wrażenie. Na szczęście negatywne w sensie znaczenia codziennego. Złe decyzje spowodowały, że znalazł się na dnie. Postanowił się na nowo odrodzić. Na nowo siebie stworzyć i swoje życie. Pewne decyzje, zdarzenia i wspomnienia pozostaną jednak z nim na zawsze. Żadna osoba nie może pożegnać się z przeszłością, zawsze będziemy ją pamiętać, zawsze będzie zapisana w naszym życiorysie. Możemy jednak zmieniać i kształtować naszą przyszłość. Na nią mamy już wpływ. Nie każdy z nas dostaje szanse, ale jeśli ją mamy warto ją wykorzystać. Czy Piotrowi się udało? Tego dowiecie się z książki.
Autorka umiejętnie lawiruje w opisach lat 90 tych. Przenosimy się w tamten czas i stajemy się naocznymi świadkami kradzieży, włamań, morderstw. Przez czas kiedy czytamy tą książkę stajemy się jej częściami. Widzimy bezprawie panujące w kraju i rzuca nami bezradność i bezsilność wobec zła. Mocna i brutalna (czasami aż za bardzo) książka, która mi przede wszystkim udowodniła, że nie chciałabym takiego życia...DLA KOGO:
Ciekawi warszawskiego życia lat 90 tych będą zachwyceni. Ciężka i mocna historia dla osób, które chcą poznać ludzi z przeszłością, ale i z przyszłością. Dla wszystkich, którzy chociaż raz zastanawiali się jak wygląda życie w mafii od podszewki.
Tytuł: Ostatni. Prawdziwa historia żołnierza warszawskiej mafii.
Autor: Marzena Matuszczak, Piotr Mudzyn
Wydawnictwo:  Editio
Gatunek: Literatura faktu
Liczba stron: 280
Cena okładkowa: 34,90 zł
PREMIERA: 18.10.2018 r.

OCENA: 6/10

tutaj gdzie możecie kupić "Ostatniego" -> klikZa egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Edito:


15 komentarzy:

 1. Nie czytamy za często, ale propozycja dość ciekawa :) Nasz klimat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie do końca moje klimaty ale może kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jakoś nie przepadam za takimi tematami, ale mój narzeczony oglądał wszelkie materiały na temat Masy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis! Uwielbiam czytać, a książka jest megaa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny wpis. Książka jednak mnie nie przekonała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super recenzja, jednak tematyka książki nie dla mnie niestety.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czy mogłabym przeczytać taka pozycję, ciezko by było ;/

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesująca pozycja i na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Historia bardzo ciekawa. motyw przemiany przekonujący i autentyczny - zwłaszcza jak się zna Piotra osobiście. Warto przeczytać.
  do autorki recenzji - proszę poprawić nazwiska autorów, bo trochę wstyd kilka razy błędnie je powtarzać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem, czy mi by się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 11. Gatunek raczej nie dla mnie jeśli chodzi o książki

  OdpowiedzUsuń
 12. taki kawalek histori w dzisiejszych czasach jest bardzo wazny

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że to ni jest propozycja dla mnei :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Historia w tle, czuje, że polubimy się :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie lubię tego typu książek, propozycja niestety nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń