7 marca 2019

68. "WIEDŹMA" | ANNA SOKALSKA

Słowiańskie wierzenia wciąż są inspiracją dla wielu autorów, w tym przypadku Anna Sokalska przemyca legendy do urban fantasy i tworzy kawał dobrej książki!
OPIS:
Nadszedł czas „Wiedźmy”! Sięgnij po pierwszy tom cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”.
Obłożona klątwą wiedźma Jasna budzi się z długiego snu. Wyrwana ze swoich czasów, samotna i pozbawiona mocy, pragnie zemścić się za dawne krzywdy. Spotyka na swej drodze zmorę-uciekinierkę, szamana z przypadku i anioła niezadowolonego z nowych obowiązków. Każdy z nich zmaga się z cieniami przeszłości, a Los wciąga ich w nieoczywistą rozgrywkę o ludzkie dusze i przygotowania do końca świata.  Wiedźmy i demony, wilkodłaki i łapiduchy, szamani i anioły śmierci – postaci ze słowiańskich legend i wierzeń całego świata spotykają się we współczesnym Wrocławiu, tworząc niezwykłą wizję Wieloświata. Dawne historie odżywają po wiekach w nowych kształtach, a uśpione moce wypełniają ulice miast XXI wieku. Na Ślęży, w dawnym miejscu słowiańskiego kultu, gdzie niegdyś starły się siły niebios i piekieł, ponownie otwiera się przejście między światami. „Wiedźma” rozpoczyna nowy cykl urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”. Zapraszamy do niezwykłego uniwersum, przesyconego słowiańsko-fantastycznym kolorytem!Na początku postaram się Wam wyjaśnić czym jest urban fantasy, zapewne wielu z Was nie miało do czynienia z tym terminem. Jest to nic innego jak podgatunek literatury, w którym akcja fantasy toczy się w realiach miasta. Miesza się tutaj świat fantastyczny z realnym.
Anna Sokalska - wrocławianka, prawniczka, kickbokserka. Pracę magisterską napisała z kryminalistyki na temat psychologii motywacji. Wychowana na fantastyce, filmach o superbohaterach i Dostojewskim. Pisze od dziesięciu lat i wierzy w sens spędzonych przy klawiaturze dni – ich efektem są cztery powieści i opowiadania, tworzące oryginalny cykl słowiańsko-sensacyjny – fantasy z kobiecą nutą.
FABUŁA:
Wiedźma o imieniu - Jasna, budzi się przesunięta w czasoprzestrzeni o około 500 lat do przodu. Wiedźma we współczesnym świecie - niemożliwe? Tutaj wszystko jest możliwe. Nie pojmuje jeszcze co tak naprawdę się stało i dlaczego. Okazuje się, że cofając się o pół wieku do tyłu Jasna miała siostrę, którą kochała ponad wszystko. Silna więź między siostrami została zerwana w momencie śmierci jednej z nich. Jasna z kolei została w tym samym czasie obrzucona klątwą, która zapowiadała, że nigdy nie będzie w stanie pogodzić się ze śmiercią ukochanej siostry. Wiedźma budzi się w teraźniejszym świecie, Wrocławiu i ma za zadanie - przeżyć. Nie wszystko będzie proste, a raczej bardzo skomplikowane. Jedno jest pewne - Jasna, ma wiele samozaparcia i wiary w siebie. Przy pomocy Niny, która jest niezwykle zadziorną i charyzmatyczną osobą postara się dojść prawdy. Nie będzie chciała popuścić osobie, która sprawiła, że znalazła się w takiej sytuacji..


MOIM ZDANIEM:
Nie od początku się polubiłyśmy! O nie! Muszę przyznać z ręką na sercu, że nasz początek był burzliwy. Pierwsze 10 stron i została odłożona na bok. Nie mam zwyczaju nie dokańczać książek, więc wiedziałam, że do niej powrócę. Druga szansa. Kolejne kilkanaście stron. Odkładam na bok. Podejście trzecie - strzał w moje serce. Książka jest pierwszym tomem z serii Opowieści z Wieloświata, a ja już czekam na drugi!
Nie czytałam wcześniej książek ze słowiańskim klimatem w tle, ale przyznam, że tutaj autorka mnie zachwyciła. Wiele barwnych postaci, pogranicze współczesności i fantastyki tworzy cudowną aurę, Jasna jest niesamowicie intrygującą bohaterką - całość na wielki plus! Gdyby ktoś dał mi tą książkę bez nazwy autora, pomyślałabym, że to jakaś bestsellerowa książka zagranicznego autora. Anna Sokalska dała popis swoich umiejętności, język, fabuła, postacie, akcja - tutaj wszystko gra. Nie każdy lubi fantastykę, ale tą pokochają na pewno setki osób! Nie braknie wątku miłości - a ta wiele namiesza :)
Autorka zdecydowanie ma talent pisarski, zaciekawia fabułą. Warto przebrnąć początek, żeby móc przeczytać tak ciekawą książkę! Nie byłabym oczywiście SOBĄ gdybym nie wspomniała o tej pięknej okładce! Hipnotyzuje! Sami zresztą oceńcie. Wydawnictwo Lira kolejny raz się spisało!


Dzwoneczek na zdjęciach nie jest przypadkowy! Ale Ciiiiii.... Sami się przekonajcie czytając "Wiedźmę"
Tytuł: Wiedźma
Autor: Anna Sokalska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
Liczba stron: 416
Gatunek: Fantastyka, Literatura polska,
Cena okładkowa: 39,99
PREMIERA: 06.02.2019

 OCENA: 7/10


Za egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Lira:

opis autorki - www.wydawnictwolira.pl

11 komentarzy:

 1. Lubię motyw słowiański w książkach, więc już samo to mnie przyciąga do tej pozycji. Jestem naprawdę ciekawa fabuły i tej Wiedźmy we Wrocławiu. :D Nawet jeśli początek nie jest zachęcający to dam mu szansę skoro kolejne strony są dużo lepsze. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojoj :) Szkoda, że początki były trudne, ale to chyba częste w książkach. Zawsze te mał znaczące opisy itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka zapowiada sie bardzo ciekawie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. No nie wiem sama, może i by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie już po pierwszym podejściu gdyby książka nie przyciągnęła nie czytałabym dalej. Także podziwiam, fajnie że ta książka to twój gust:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda na książkę w moim guście. Będę musiała ją w najbliższym czasie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już sama okładka zachęciłaby mnie do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. kompletnie nie moje klimaty. może kiedyś :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń