2 kwietnia 2019

74-75. "PO DRUGIEJ STRONIE I - II " | AGNIESZKA JANISZEWSKA

Dzisiaj recenzja "Po drugiej stornie", a właściwie dwóch tomów. Dwie części, a stanowią jedną całość.

OPIS:
TOM I:
Z końcem sierpnia 1996 roku Blanka Miller staje w progach swojej dawnej szkoły. Jej małżeństwo zakończyło się rozwodem i kobieta powróciła z Poznania do rodzinnej Warszawy. Przywiozła ze sobą dwoje dzieci, Piotra i Majkę, a oprócz tego przeświadczenie, że zwrócenie wolności mężowi było najlepszym, co mogła dla niego zrobić. Teraz chce na nowo zorganizować sobie życie. Problem w tym, że otaczają ją wspomnienia, od których przez lata starała się uciec. Tymczasem przeszłość nie ma zamiaru jej opuścić. Wręcz przeciwnie – zjawia się pod postacią córki jej nieżyjącej przyjaciółki, a także pamiętnika, który oddaje Blance dziadek dziewczyny.


TOM II:
Drugi tom pasjonującej powieści o losach zawiedzionej przyjaźni i nieodwzajemnionej miłości. A także o tym, czy można, na przekór wszystkiemu, a przede wszystkim wbrew sobie, naprawić błędy, które popełniło się w przeszłości. Czy da się uchronić dzieci od konsekwencji złych decyzji, podjętych przed laty? I czy na pewno warto to robić? To tylko jedno z pytań, jakie zadaje sobie Blanka, nauczycielka języka polskiego w liceum. Pamiętnik jej przyjaciółki Justyny odkrywa przed nią kolejne elementy układanki, a w głowie Blanki powoli tworzy się pełny obraz przeszłości. W tle opowieści zmagania zwykłych ludzi z dramatyczną historią drugiej połowy lat siedemdziesiątych i stanu wojennego w Polsce.


Agnieszka Janiszewska - Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim. Od urodzenia związana jest z Warszawą chociaż obecnie mieszka w jednej z podwarszawskich miejscowości. Pracuje jako nauczyciel historii w liceum ogólnokształcącym. Jej pasją jest historia, toteż większość jej lektur to monografie i biografie z tej dziedziny nauki. Nie ucieka jednak od beletrystyki, głównie powieści obyczajowych. Lubi podróże, podczas których zwiedza zabytki związane z przeszłością państw, ludzi i różnorodnych kultur.
FABUŁA TOMU I:
Blanka Miller właśnie rozwiodła się właśnie ze swoim mężem i wyprowadza się z Poznania. Ma ze sobą dzieci i chce rozpocząć nowe życie w wielkim mieście. Warszawa otwiera przed nią nowe możliwości i znajomości. Kobieta rozpoczyna pracę jako nauczycielka języka polskiego i zostaje wychowawczynią pewnej dziewczynki. Córki swojej już nieżyjącej przyjaciółki z młodości - Justyny. Poznajemy całą historie przyjaciółek i o tym jak splotły się ich losy. Całość książki przeplatana jest wpisami z pamiętnika Justyny. Poznajemy od podszewki z dwóch stron relacje dwóch kobiet. Dwóch stron. 

FABUŁA TOM II:
Nie mogę was tutaj spoilerować tym co będzie w części drugiej. Jednak zaznaczę, że jest ona niewątpliwe ważną kontynuacją tomu pierwszego. Dopełnia to co wydarzyło się w pierwszej części. Spotkamy się ponownie z losami Blanki. Będzie wiele historii, uczuć, emocji i wzruszeń. 
MOIM ZDANIEM O DWÓCH TOMACH:

Po raz pierwszy mam przyjemność czytać powieści Pani Agnieszki i muszę przyznać, że mam do "kolekcji" kolejnego świetnego polskiego autora. Niesamowita powieść zbudowana w dwóch czasoprzestrzeniach. Będę pisać POWIEŚĆ - ponieważ w moim odczuciu obydwa tomy są swoistą jednością mimo ich rozdzielenia. 
 Zaczynamy nowym życiem w nowym miejscu. Blanka stara się stanąć na nogi i zacząć wszystko na nowo, jednak paradoksalnie powraca wciąż do przeszłości. Wspomnienia  o Justynie dają Blance świeże spojrzenie na to co było kiedyś. Autorka w bardzo przyjemny sposób zbudowała atmosferę w tej książce. Niezwykle zżywamy się z Justyną jak i Blanką. Zabierają nas obie w podróż w czasie, emocjach i ich życiu.  Wielki i ogromny plus dla autorki za wplecenie w całość jakoby ducha Justyny w postaci jej pamiętnika. Nadało to zupełnie tajemniczy, ale bardzo intymny charakter całej książce. 
 Całość dzieje się w 1996 roku, czyli cofamy się o ponad 20 lat! Kiedy jednak wspominane są losy kobiet za ich młodości cofamy się o kolejne 20! Naprawdę to było niezwykle ciekawe i intrygujące. Nie miałam w ostatnim czasie przyjemności czytać książki w retrospekcjach, dlatego zrobiło to na mnie podwójne wrażenie. Autorka budzi w nas wiele emocji od złości, wzruszenia po radość. Niezwykle związałam się z Justyną i Blanką, i z miłą chęcią przeczytałabym kolejne losy Blanki oraz jej dzieci.  Drugi tom z kolei pozwolił mi na dokończenie tego co niedomówione. Potrzebowałam go i szczerze powiem, że jeśli by go nie było wkurzyłabym się! Jak wiecie kocham książki życiowe i taka jest właśnie każda z części "Po drugiej stronie". Te powieści byłyby świetnym materiałem na adaptacje filmową, nie żartuje! 


DLA KOGO:
Fajni powieści obyczajowych nie będą czuli się zawiedzeni! Gwarantuję, że po drugi tom sięgniesz z prędkością światła! Tytuł: PO drugiej stronie I, Po drugiej stronie II
Autor: Agnieszka Janiszewska 
Wydawnictwo:  Novae Res
Gatunek: Literatura obyczajowa, Romans
Cena okładkowa: 35,99- 37,98 zł
Liczba stron: 296-360

OCENA CAŁOŚCI : 7/10


tutaj gdzie możecie kupić " Po drugiej stronie I" ->  klik
"Po drugiej stronie II" -> klik

Za egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res:


opis autorki - http://lubimyczytac.pl/autor/117226/agnieszka-janiszewska

11 komentarzy:

 1. ciekawa książka , pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej książce ani o autorce. Muszę nadrobić zaległości :)
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Powieści obyczajowe to nie jest mój klimat

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa, co po tej tytułowej drugiej stronie się znajduje tak właściwie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz bardzo ładny wygląd bloga :) Bardzo przejrzysty i delikatny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym zobaczyć adaptację filmową tych powieści, skoro piszesz że były by świetnym materiałem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podziwiam to, ile książek pochłaniasz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiele słyszałam o tych książkach, jestem nimi zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę że ta tematyka by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Już po tytule i okładce czułabym się zachęcona by sięgnąć po te książki a jeszcze taki opis <3

  OdpowiedzUsuń