11 kwietnia 2019

77. "ZAPŁATA" | MAŁGORZATA ROGALA

 Obok kryminałów nie mogę przejść obojętnie, tym bardziej obok kryminału polskiej autorki. Autorki, która umie pisać i potrafi zatrzymać przy sobie czytelnika.

OPIS:
Pierwszy tom bestsellerowej serii mistrzyni kryminału psychologicznego! W jednym z warszawskich klubów zostaje zamordowany syn adwokata. Sprawa może mieć związek ze śmiertelnym pobiciem sprzed ośmiu lat. Śledztwo staje się łamigłówką, której początek tkwi w przeszłości. Ktoś nie chciał, żeby prawda ujrzała światło dzienne i bardzo się postarał, żeby zatrzeć ślady zbrodni.
Czy nowe wydarzenia sprawią, że tajemnice sprzed lat wreszcie zostaną wyjaśnione? Jak starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk poradzą sobie z kolejnymi zbrodniami? I wreszcie – czy policjantom emocjonalnie zaangażowanym w śledztwo uda się zachować zimną krew?
Małgorzata Rogala - introwertyczka, miłośniczka języka francuskiego i muzyki jazzowej. Nałogowa czytelniczka. Lubi wstawać wcześnie rano, pić kawę z kardamonem i wsłuchiwać się w ciszę. Ma słabość do powieści Marca Levy`ego i domowych słodyczy wegańskich. Jest autorką powieści obyczajowej „To, co najważniejsze” (2012) oraz powieści kryminalnych: „Kiedyś cię odnajdę” (2014), „Zapłata” (2015), „Dobra matka” (2016), „Ważka” (2017), „Zastrzyk śmierci” (2017).
FABUŁA:
Agata to młoda policjantka, której ma zostać przydzielona pierwsza sprawa. Zostanie zaangażowana w śledztwo o morderstwie młodego prawnika. Razem ze Sławkiem, będą musieli dojść prawdy - kto zabił Mariusza Leśniaka?
Zwłoki młodego i obiecującego prawnika zostają odkryte w toalecie. Zamknięty od środka, leżący twarzą do ziemi mężczyzna okazuje się być martwy. Przyczyna - otrucie. Jak się okaże trucizną był cis pospolity. Policjanci domyślą się, że to czym został otruty prawnik nie jest bez znaczenia. Sprawa zacznie nabierać tempa, ponieważ policjanci będą czuli mocne parcie rozwiązania sprawy ze strony ojca denata. Agata Górska i Sławomir Tomczyk z wielką werwą zabiorą się za rozwiązywanie zagadki, jednak nie będzie tutaj wiele rzeczy tak oczywistych. Okaże się, że sprawa sięga zdarzeń sprzed kilku lat. Mariusz był kiedyś oskarżony o morderstwo na studencie. On oraz jego znajomi było zamieszani w tą sprawę. Jakie są tego następstwa? Co wydarzyło się kilka lat temu? Czy policjanci śledczy dojdą prawdy?

 Jak się okaże morderstwo prawnika to dopiero początek zemsty jaką planuje morderca. Podejrzenia zaczną padać na najbardziej wiarygodne osoby. Nie będzie łatwo rozwikłać tą sprawę...


MOIM ZDANIEM:
Książka "Zapłata" rozpoczyna cykl dochodzeń prowadzonych przez Agatę Górską oraz Sławka Tomczyka. Morderstwo syna znanego adwokata nie będzie łatwym kawałkiem chleba. Naciski ze strony sytuowanej rodziny będą coraz większe z każdym dniem. Sprawa będzie powiązana z zabójstwem sprzed lat, a jak się okaże zamieszana w to będzie najlepsza przyjaciółka Agaty - Justyna.
Powieść zaczynamy retrospekcją. Poznajemy małą Agatę, która mieszka wraz z rodzicami. Mają bardzo "miłego" lekarza, który jest dość hojny dla rodziny. Nazywa się przyjacielem rodziny, jednak nim nie jest. Agata jako mała dziewczynka jest przez niego molestowana i poprzez te traumatyczne zdarzenia poznaje swoją przyjaciółkę na zawsze - Justynę. Wtedy dziewczynki połączyła ta sama historia, ta sama trauma. Znają się jak dwa łyse konie. Wiedzą o sobie wszystko - przynajmniej tak im się wydaje. Tak wydaje się Agacie, że wie wszystko o Justynie, ale czy na pewno?
Sprawy sprzed lat powrócą jak bumerang. Śmierć młodego prawnika, zamieszanie przyjaciółki w morderstwo sprzed lat oraz budzące się uczucie Sławka do Justyny będzie dla Agaty wielkim bagażem do uniesienia. Polska autorka, kryminał i romans w jednym czy to może się udać? MUSI! Z Małgorzatą Rogalą dosłownie nie ma szans na niepowodzenie! Autorka zdumiewa mnie kolejną powieścią! Po przeczytaniu "Punktu widzenia" oraz "Kopii doskonałej" dopuszczałam do siebie myśl, że może tym razem się rozczaruje, ale NIE! :)  Z wielkim uśmiechem spełnionego czytelnika zamknęłam książkę po ostatniej stronie. Niezwykły sposób ukazania zemsty w tej powieści przyprawiał o dreszcze, elementy uczuć i emocji dodawały wszystkiemu dreszczu emocji, a śledztwo prowadzone przez Sławka i Agatę było nadzwyczaj ciekawe. Najbardziej podobało mi się, że dwójka naszych głównych bohaterów została ukazana w bardzo życiowy i normalny sposób. Postacie są na tyle wiarygodne, że czytając książkę miałam z tyłu głowy nieodparte wrażenie : "Przecież to mogło wydarzyć się naprawdę!" Cenie w autorach umiejętność tworzenia realnego świata i bardzo wiarygodnego dla czytelnika. Jestem osobą, która nie buja w obłokach i raczej stronię od tego też w literaturze. Jasne, czasem potrzebuje jakiejś książki, która przeniesie mnie do innego świata, ale przeważnie cenię autentyczność.

DLA KOGO:
Polecam fanom wszelkich kryminałów (i nie tylko!) Warto sięgnąć po tak dobrą książkę naszej rodaczki! Mamy czym się chwalić!

Tytuł: Zapłata
Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Liczba stron: 352
Cena okładkowa: 36,90 zł
PREMIERA: 31.10.2018 r.

OCENA: 8/10


tutaj gdzie możecie kupić "Zapłatę" -> klik

Za egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Czwarta Strona:

13 komentarzy:

 1. Póki co nie mam jej w planach :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie czytałam nic od tej autorki. Ale chciałabym zobaczyć czy polubimy się z tą autorką. Rzadko sięgam po taki gatunek, ale lubię czasami coś nowego spróbować.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie:
  https://smallbookwoorld.blogspot.com/2019/04/recenzja-ksiazki-geekerella-kopciuszek.html

  OdpowiedzUsuń
 3. JAk Czwarta Strona wydała to chyba faktycznie warto :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kryminał to nie mój konik, ale historia bardzo mnie zainteresowała. Takie zagadki się bardzo dobrze czyta:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo już dawnej premiery kompletnie jej nie kojarzę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele słyszałam o książkach tej autorki i w końcu muszę jakaś przeczytać. Ta bardzo mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 7. nie przepadam za tego typy książek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak kryminał to coś dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wysoka ocena, więc pewnie warto! Ciekawa tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 10. No myślę że przypadłaby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jestem nią zainteresowana, bo uwielbiam czytać kryminały.

  OdpowiedzUsuń