16 maja 2019

81. "ZOSTAŃ W DOMU" | AGNIESZKA PIETRZYK

Nawet najpiękniejszy dzień w roku jakim jest Wigilia może zamienić się w piekło, nie jednej rodziny...
OPIS:
Jak bezpiecznie czujesz się we własnym mieszkaniu?Blok z wielkiej płyty, jedenaście kondygnacji, sześćdziesiąt cztery mieszkania, prawie dwustu lokatorów. W wigilijny wieczór wszyscy oni dowiadują się, że są zakładnikami, a próba wyjścia z wieżowca oznaczać będzie śmierć.
Zwyczajni ludzie stają w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia, wielopokoleniowe rodziny zostają uwięzione w czterech ścianach. Jakie tajemnice rodzinne wyjdą na jaw pod presją strachu i terroru?
Na zewnątrz trwa mroźna i śnieżna zima. Przed komisarzem Kamilem Soroką stoi trudne zadanie, musi bowiem ustalić, kim są bezwzględni sprawcy, oraz uwolnić zakładników. Czeka go przy tym rywalizacja z inspektorem Semeniukiem przysłanym z Wrocławia wraz z oddziałem antyterrorystycznym.
Obaj spróbują poradzić sobie z zamachem, jakiego jeszcze nie było. Oni oraz mieszkańcy elbląskiego wieżowca, których życie nigdy już nie będzie takie samo.
Agnieszka Pietrzyk - urodzona w Elblągu, z wykształcenia jest historykiem literatury, studia doktoranckie w zakresie literaturoznawstwa ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim. Zadebiutowała w 2008 roku powieścią grozy „Obejrzyj się Królu”. Jej druga książka „Pałac tajemnic” ukazała się w 2011 roku, a trzecia „Urlop nad morzem” w 2014 roku. Niebawem do rąk czytelników trafi jej kolejny kryminał zatytułowany „Śmierć kolekcjonera”.


FABUŁA:
Koniec grudnia, święta Bożego Narodzenia - czas radości, bliskości i świętowania. Zimowa sceneria w samym środku Elbląga. Te święta jednak nie będą zwyczajne. W jednym z wielkich bloków w środku miasta dojdzie do dramatycznych wydarzeń.
Ferwor przygotowań wigilijnych nastraja wszystkich mieszkańców bloku bardzo pozytywnie, jedni gotują jeszcze barszcz, inni wpuszczają właśnie do mieszkań gości, a niektórzy właśnie odczytują kartki pozostawione na wycieraczkach przed ich drzwiami. Z zapisanej wiadomości wynika, że są zakładnikami a w całym bloku podłożone są bomby. Wybuchną jeśli ktokolwiek zechce opuścić blok. Nie wszyscy biorą na poważnie wiadomości pozostawione na wycieraczkach, dla jednych to głupi żart, inni jednak zaczynają wierzyć, że to nie jest przypadek... O sprawie dowiaduje się policja, która szybko zjawia się na miejscu. Wydarzenia są nietypowe - atak terrorystyczny w Wigilię. Na miejscu zjawia się Milena Łempicka-Krol, która jest prokuratorem. Poznamy też, Kamila Soroke, który będzie głównym komisarzem tej sprawy. Jego zadaniem będzie nie tylko ustalić kim są terroryści, ale również powstrzymać ich od masowego mordu i uwolnić mieszkańców.
Na miejsce dotrze oddział antyterrorystyczny wraz z ich dowódcą Semenukiem- rywalizacja panów będzie widoczna już od samego początku sprawy. W losy bohaterów wplecione będą też sędzia Lasocki oraz jego syn i ich historia.  Kto da wiarę sprawcom? Kto przyłoży największe starania do uwolnienia zakładników?MOIM ZDANIEM:
To historia nie tylko o zakładnikach i terrorystach, to historia nie tylko sensacyjna, to historia, która ma widoczne drugie dno.
W tej książce poznajemy bardzo dobrze prokurator Milenę, to dojrzała, ale zarazem jakże młoda duchem kobieta. Wiele przeszła w swoim życiu i uczucia, które towarzyszą jej z przeszłości wciąż przebijają się na teraźniejszość. Łączy ją uczucie z inspektorem Kamilem, jednak jest ono dla czytelnika dość trudne w swej istocie do zauważenia gołym okiem. To ukazuje nie tylko trudność tej relacji, ale i jej znaczenie. Podobało mi się niezwykle to, że możemy poznać różnych bohaterów tej książki. Autorka nie skupia się na kilku osobach. Stara się ujawnić osobiste tragedie bohaterów książki. Czytelnicy mogą mieć wrażenie momentami, że więcej w tej książce powieści obyczajowej aniżeli sensacyjnej, ale to prawda. Skłaniałabym się nawet ku stwierdzeniu, że to powieść obyczajowa z elementami sensacyjnymi. Książka trzyma w napięciu, jednak nie ma z kolei spektakularnych momentów, chcemy wiedzieć więcej, ale nie ma efektu WOW.
Kartka po kartce jesteśmy coraz bliżej rozwiązania zagadki kim są terroryści i czemu wybrali akurat ten blok...
Książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie, nim się obejrzymy już ją kończymy. Czytałam wiele opinii na jej temat i wielkim plusem jest to jak szybko pochłonąć można tą historię. Osobiście bardzo spodobał mi się styl pisania pani Agnieszki i z wielką chęcią w przyszłości przeczytam jej inne książki.
Tytuł: Zostań w domu
Autor: Agnieszka Pietrzyk
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Liczba stron: 456
Cena okładkowa: 36,90 zł
PREMIERA: 03.04.2019 r.

OCENA: 7/10


tutaj gdzie możecie kupić "Zostań w domu" -> klik

Za egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Czwarta Strona:


10 komentarzy:

 1. Szczerze mówiąc to mogłaby być naprawdę dobra ksiązka.. pomysł na fabułę jest całkiem ciekawy, ale to, co napisałaś mnie jakby zniechęciło. Nie tego bym oczekiwała po tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oooo po tę książkę chętnie sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 3. ładna okładka, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie czytuję tego typu książek, no chyba że mi jakaś wpadnie przypadkiem do rąk.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zupełnie nie znałam tej autorki, a widzę, że ma już niemało książęk na koncie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie spotkałam się wcześniej z tą książką. Może się na nią skuszę w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę że ciekawa książka się zapowiada, czytając ją na pewno jest dawka emocji :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo wydaje się bardzo ciekawa, zapisuję na swojej liście!

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny blog! I jak zwykle super recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi jak prezent dla teścia na urodziny :)

  OdpowiedzUsuń