11 czerwca 2019

85. "ZOSTAŁY PO NIEJ SEKRETY" | DIANE CHAMBERLAIN


Sekrety - chyba każdy z nas jakieś ma. Zazwyczaj mamy sekrety, bo chcemy coś ukryć, zataić albo zatrzymać przed resztą świata. W tej książce sekret będzie głównym przedmiotem wszystkich wydarzeń. Czy dowiemy się kto i jakie sekrety skrywa?
OPIS:
Sara Weston wychodzi do sklepu i… znika. Dlaczego samotna matka porzuciła swojego poparzonego syna? Odtąd siedemnastoletni Keith sam musi się zmagać z demonami przeszłości i bolesnymi sekretami, które zostawiła mu w spuściźnie.Keith otarł się o śmierć w pożarze, któremu winna była Maggie. To potworne przeżycie okaleczyło go fizycznie i emocjonalnie. Pozbawiony środków do życia, z bólem radzi sobie tylko dzięki bardzo silnym lekom. Jest odcięty od świata, przepełniony gniewem.
Dziewiętnastoletnia Maggie spędziła rok w więzieniu za spowodowanie pożaru, w którym zginęły trzy osoby, a wiele innych ucierpiało. Wraca do domu, ale wciąż dręczą ją wyrzuty sumienia. Znała Keitha od dziecka, był jej towarzyszem zabaw, a niedawno okazało się… że mają wspólnego ojca.
I właśnie ta dziewczyna, której Keith nienawidzi, jest teraz jedyną rodziną, jaka mu pozostała. Tak będzie, dopóki Sara nie wróci. Jeśli wróci…
Diane Chamberlain - urodziła się w 1950 roku w Plainfield - mieście położonym w stanie New Jersey w USA. Ukończyła uczelnię San Diego State University. Obecnie autorka mieszka w Północnej Karolinie wraz ze swoją rodziną. Jest amerykańską powieściopisarką, która przez lata swojej literackiej działalności zdobyła rzeszę wiernych i oddanych Czytelników. Dotychczas wydała aż 28 bestsellerowych powieści, które zostały przetłumaczone na ponad dwanaście języków. Jej książki były dwukrotnie nominowane do nagrody - Goodreads Choice Awards w kategorii: najlepsza powieść historyczna oraz najlepsza literatura piękna.


FABUŁA:
Keith i Maggie znają się jak łyse konie. Spędzone razem dzieciństwo zacieśniło między nimi więzy, a później jak się okazało byli ze sobą spokrewnieni. Po wielu latach Meggie zostaje winną pożarowi kościoła w rodzinnej miejscowości. Zginęło wiele dzieci a Keith został bardzo poparzony. Ma to odzwierciedlenie na całe jego życie. Blizny pojawiły się nie tylko na ciele, ale również w umyśle chłopaka. Na domiar wszystkiego pewnego dnia jego matka wychodzi z domu i już nie wraca... Keith pozostaje sam sobie, jedyne na co może liczyć to na Maggie, którą obwinia za swoje życie w permementym bólu...


MOIM ZDANIEM:
Wielka książka o wielkich emocjach, relacjach i wydarzeniach. "Zostały po niej sekrety" to książka z tych, w której nie sposób ogarnąć wszystkich bohaterów. Jest ich naprawdę wielu, a cała lektura pozwala postawić się w wielu postawach i sytuacjach. Książka opowiada o dwójce młodych ludzi - Maggie i Keith to pogubieni nastolatkowie, którzy wciąż poszukują swojego "ja". Relacje między nimi, a ich rodzicami rzuciły światło, a raczej cień na całe ich życie. Diane Chamberlain prowadzi nas przez szeroką i długą drogę relacji między dziećmi i rodzicami, opowiada o tym jak ważne są ich wybory, decyzje i zachowania. Dziecko jest czystą kartką papieru, a rodzice zapisują ją tuszem na całe życie. W książce jest sporo zabiegów retrospekcji,  a więc wracamy kilkukrotnie do wydarzeń z przeszłości, które pozwalają nam lepiej zrozumieć pewne zachowania bohaterów. Spotykamy w tej historii nie tylko Maggie i Keitha, ale też Sarę, Andego i wielu innych. Mamy okazję czytać pamiętnik Sary, który wyjaśnia nam wiele jej wyborów i zachowań. Muszę przyznać, że ta część poruszyła niesamowicie moje serce. Historia Sary była dla mnie najważniejszym wątkiem w tej książce i moim zdaniem przyćmiła poboczne wątki. Głównym wątkiem będzie rozwiązanie zagadki jej zniknięcia. Gdzie się podziała? Dokąd się udała? Czy ktoś stoi za jej zaginięciem? Jakie tajemnice skrywała Sara? Czy miały wpływ na jej życie codzienne? Czy miały wpływ na Keitha?


Niezwykle poruszająca historia o byciu rodzicem, dzieckiem, o rodzinie, sekretach, kłamstwach i trudach życia. Książka, która trafia na samo dno serca i zostaje tam na dłużej. To opowieść o ludziach, którzy są zagubieni, a jednocześnie pragną znaleźć swoje miejsce, azyl i spokój.


Skłamałabym pisząc, że ta książka to DZIEŁO. Jest prosta, lekka, inspirująca i ciekawa. Nie możemy doszukiwać się w niej czegoś WOW, bo ma w sobie ona sytuacje wzięte z życia i na nich się skupia, nie zaskakuje, ale ciekawi.


Pierwsze spotkanie z Diane Chamberlain zaliczam do udanych. Autorka napisała książkę w na prawdę lekki, ciekawy i interesujący sposób. Momentami odczuwałam silną więź autorki z losami bohaterów, rzadko się to zdarza, aby czytelnik wyczuwał zaangażowanie emocjonalne autora z książką, a tutaj widoczne jest to już od pierwszych stron co niesamowicie wpływa na autentyczność historii jak i autorki.
Tytuł: Zostały po niej sekrety
Autor: Diana Chamberlain
Gatunek: Literatura obyczajowa
Cena okładkowa: 39,99 zł
Liczba stron: 584
PREMIERA: 05.02.2019r.

OCENA: 7/10tutaj  gdzie możecie kupić "Zostały po niej sekrety" ->  kilkZa egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Prószyński i S-ka:7 komentarzy:

 1. Jeśli będę miała okazję to przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzadko czytam takie książki, ale ta recenzja mnie zaciekawiła. W wolnej chwili z chęcią sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zabrzmiało ciekawie. Chętnie ją przeczytam gdy uporam się z całą resztą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kusisz tą propozycją :) bardzo nam sie ona podoba!

  OdpowiedzUsuń
 5. brzmi ciekawie, muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie słyszałam o tej pisarce, ciekawa jestem czy jej książka by mi przypadła do gustu, tym bardziej że rzadko czytam 🤔

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkie książki tej autorki takie są. Ciekawe i każda o czymś innym. Warto przeczytać "Prawo matki". Jest to pierwszy tom cyklu "Przed burzą", która opowiada wcześniejsze losy tych bohaterów.

  OdpowiedzUsuń