15 czerwca 2019

88. "TAJEMICZE ZGONY WŁADCÓW" | IWONA KIENZLER


OPIS:
Od nagłej i niespodziewanej śmierci ginęli carowie, królowie, książęta. Poznaj najbardziej zagadkowe zejścia z tego świata polskich i europejskich monarchów! Przemysł II, Władysław Warneńczyk, Napoleon, car Aleksander, książę Kentu… Śmierć tych i innych władców otacza aura tajemniczości. Żegnali się z życiem wskutek spisku, otrucia, intrygi, z ręki wybranki, a w przypadku niektórych istnieją legendy o ich cudownym ocaleniu.

Są też postaci w historii, których śmierć uważa się za sfingowaną. Zwolennicy teorii spiskowych snują domysły o „życiu po życiu” królów czy książąt, którzy wcale nie umarli, tylko wybrali spokojne życie prostych ludzi…. Iwona Kienzler rozbudza ciekawość i z pasją opisuje najbardziej zagadkowe zejścia z tego świata polskich i europejskich monarchów, przypominając nam, że ten, kto ma władzę, ma też wielu wrogów.


Iwona Kienzler – znana pisarka i popularyzatorka historii. Pasjonuje ją życie wielkich Polaków, których chętnie przybliża nam jako zwykłych ludzi z ich przywarami, dziwactwami, słabościami. Dużo miejsca poświęca też ciekawostkom, nie unikając pikantnych szczegółów osadzonych w realiach obyczajowych epoki.


O CZYM KSIĄŻKA?

Książka jest napisana przez panią Iwonę Kienzler. Autorka na swoim literackim koncie ma wiele książek związanych z historią i współczesnymi dziejami. "Tajemnicze zgony władców" trafiły w moje ręce zupełnie przypadkiem jako niespodzianka od wydawnictwa. Od bardzo dawna byłam fanką historii w szkole i nic nie zmieniło się od tamtego czasu. Wydawnictw Lira trafiło w mój gust idealnie.

Książka posiada dwanaście rozdziałów, a w każdym z nich porusza tajemnice zgonu jakiegoś władcy przykładowo: Nepoleona Bonaparte, Władysława Warneńczyka, Stanisława Leszczyńskiego, Kazimierza II Sprawiedliwego i wielu innych.  Wszystkie opowieści skupiają się na śmierci władców, carów, które były niewyjaśnione lub towarzyszył im dziwny zbieg okoliczności.MOIM ZDANIEM:
W tej książce zdecydowanie podobało mi się to, że autorka przestawiła nie tylko historię różnych władców, królów i carów, ale też podawała wiele ciekawostek. Dotyczyły one śmierci, teorii spiskowych i ewentualnych najprawdopodobniejszych okoliczności wydarzeń. Przedstawienie punktu widzenia przeróżnych osób na temat śmierci jednych z najbardziej znanych nam osób dla kraju i nie tylko pokazuje, że historia bywa przewrotna i ciekawa. Według mnie ta książka może być idealnym sposobem na pogłębienie nie tylko wiedzy historycznej, ale też oderwaniem się od lektur obyczajowych, thrillerów czy kryminałów. Nie na co dzień sięgamy po takie książki, a pani Iwona Kienzler udowadnia, że one też są warte uwagi. Autorka bardzo ciekawie opowiada losy i dzieje historyczne, jej styl pisania trafi do każdego czytelnika. Oczywiście przyznam, że książka nie stanie się bestsellerem, ale na pewno jest ciekawą książką w mojej biblioteczce i z chęcią sięgnę po inne publikacje autorki.


DLA KOGO:
Książkę polecam wszystkim tym, którzy byli na bakier z historią - teraz mają idealną okazję do polubienia jej.
Zgony władców niewyjaśnione


przyczyną walki o koronę

często w przeszłości się zdarzały

śmierć gwałtowną powodowały.

Badając historyczne dzieje

widać władców płonne nadzieje

na życie długie i szczęśliwe

w zdrowiu płynące, osobliwe.

Śmierć Napoleona odżywa,

Warneńczyka zgon zaś bywa

tematem licznych opracowań

i spiskowych teorii knowań.

Jak zginęli książęta z wieży?

W Anastazji śmierć nikt nie wierzy,

władcy często nie przeżywali,

gdy o koronę się ubiegali.

Tytuł: Tajemnicze zgony władców
Autor: Iwona Kienzler
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
Liczba stron: 320
Gatunek: Fantastyka, Literatura polska,
Cena okładkowa: 39,99
PREMIERA: 13.02.2019

 OCENA: 6/10


Za egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Lira:


4 komentarze:

 1. Jakoś recenzja mnie nie zaciekawiła. Książka na pewno ma swoich fanów, ale ja nie jestem jednym z nich.

  OdpowiedzUsuń
 2. uwielbiam książki historyczne

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie miałam głowy do historii, nie za bardzo ją lubię dlatego po tę książkę nie sięgnę ..

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj niestety nie dla nas :( ale recenzja Supcio;)

  OdpowiedzUsuń