26 czerwca 2019

89. "WYSPA CAMINO" | JOHN GRISHAM

http://www.zaczytana-na-zaboj.pl/2019/06/89-wyspa-camino-john-grisham.html
Świat książek może być o wiele bardziej mroczny i niebezpieczny, niż ci się wydaje…
Białe kruki, niepozorni antykwariusze i niebanalna historia kryminalna!

OPIS: Księgarnia, szelest przewracanych kartek, usypiająca atmosfera… Nudno, prawda? A co, jeżeli ten spokojny, pokryty kurzem świat ma drugie oblicze? Pełne złodziei, handlarzy trefnymi białymi krukami, romansów, zdrad i spisków..? Zaczyna się od skoku. Udanego – przestępcy kradną z biblioteki Uniwersytetu Princeton manuskrypty. Dziwna kradzież? Niekoniecznie. To skarb – zostały ubezpieczone na 25 milionów dolarów…
Czy cokolwiek może łączyć ten brawurowy skok z niepozornym Bruce’em Cable’em, który prowadzi księgarnię w sennym miasteczku Santa Rosa na wyspie Camino? Niewielu ludzi wie, że Bruce prawdziwe pieniądze zarabia na handlu białymi krukami. Być może dowie się tego Mercer Mann, młoda pisarka z problemami finansowymi, która zostaje wynajęta przez tajemniczą kobietę zlecającą jej poznanie sekretów księgarza…
John Grisham - amerykański pisarz, autor thrillerów prawniczych i kryminałów. Studiował na Uniwersytecie Stanowym Missisipi, ukończył studia prawnicze. W międzyczasie grał w baseball w drużynie Delta State University. W 1983 roku został wybrany do Parlamentu stanu Missisipi z ramienia Partii Demokratycznej. Jednocześnie prowadził praktykę prawniczą w Southaven.
W 1988 roku wydany został jego pierwszy sądowy thriller „Czas zabijania”, nad którym pracował trzy lata. Jego druga powieść „Firma” w 1991 roku znalazła się na siódmym miejscu na liście bestsellerów. Od tej pory pracował tylko jako pisarz. W 1992 roku wydał powieść „Raport Pelikana”. Wszystkie jego książki sprzedały się w wielomilionowych nakładach.FABUŁA:
Biblioteka Uniwersytetu Princeton to tam zostają skradzione rękopisy powieści F. Scotta Fitzegeralda. Na czterech sprawców kradzieży udaje się złapać dwóch. Mimo szybkiego sukcesu FBI, można go nazwać tylko połowicznym. Nie ma rękopisów i nie ma dwóch pozostałych sprawców.
Firma ubezpieczeniowa decyduje się przeprowadzić własne śledztwo. Jak się okazuje wszystkie znaki na niebie i tropy prowadzą do Bruce'a Cable'a, właściciela księgarni na wyspie Camino. Jak wiadomo - nie ma dowodów, nie ma sprawcy. Firma postanawia zatrudnić Mercer Mann pisarkę, która dopiero zaczyna swoją karierę. Dzięki niezłej stawce od firmy ubezpieczeniowej ma zamieszkać na wyspie i rozwikłać zagadkę rękopisów. Jej zadanie to zbliżyć się do Bruce’a.
Czy między Bruce’m a Mercer coś zajdzie? Czy zagadka zostanie rozwiązana? Gdzie są rękopisy?
MOIM ZDANIEM:Moje pierwsze spotkanie z literaturą Johna Grishama zaliczam do naprawdę całkiem udanych! W tej książce zapadłam bez pamięci przez pierwsze kilka dni. Przeczytałam ją dość szybko, a recenzje jeszcze piszę w emocjach.
Nie mogę odwoływać się do twórczości autora, bo nigdy nie miałam z nią styczności. Widziałam kilkanaście recenzji, które obstawały za tym, że ta książka jest jakaś taka nie "Grishamowska". Czytałam, że bez prawniczej walki, że spokojniejsza, że wolniejsza, że bez twistów. A ja się nie zgodzę! Według mnie w tej książce napięcie budowane było stopniowo, interesująco od samego początku. Autor nie wyłożył wszystkiego "na tacy", a pozwalał zagłębiać się w historię coraz głębiej. Książka zaliczana jest do kryminału i thrillera i tutaj jedynie mogłabym polemizować z tym drugim. "Wyspa Camino" jak najbardziej jest powieścią kryminalną z dużym rozbudowanym wątkiem obyczajowym co jest według mnie atutem! Zaginione rękopisy są głównym tematem tej książki, jednak to bohaterowie dopełniają jej całość. Wokół ludzi owija się tajemnica tego, kto jest złodziejem oraz kto pomoże rozwikłać tego zagadkę. Ciekawy obrót spraw podczas prywatnego śledztwa Mercer wprowadza do książki wiele ożywienia, co niesamowicie mi się podobało. Relacja między księgarzem, a pisarką nabiera tempa, a między tą dwójką zaczynają się dziać różne rzeczy...DLA KOGO:
Bardzo przyjemna w czytaniu książka, rozwija naszą ciekawość i budzi niepewność co do rozwoju zdarzeń. Sensacji żadnych tu nie ma, ale dostajemy ciekawy kryminał z połączeniem obyczajówki. Na pewno sięgnę po kolejne książki Johna Grishama! 

Tytuł: WyspaCamino
Autor: John Grisham
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Liczba stron: 368
Cena okładkowa: 39,99 zł
PREMIERA: 24.04.2019 r.

OCENA: 8/10


tutaj gdzie możecie kupić "Wyspę Camino"  -> klik

Za egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Albatros:


https://www.wydawnictwoalbatros.com/http://www.zaczytana-na-zaboj.pl/2019/06/84-zycie-pene-barw-malwina-ferenz.html

9 komentarzy:

 1. Wygląda na ciekawą książkę ;)
  Zainteresowała mnie ta recenzja, może wezmę się za tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawa recenzja , podoba mi krajobraz na okładce

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam tego autora. Nie czytałam żadnej jego książki, ale kojarzę go z recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem nie czuję się zainteresowana :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam co nieco o tej książce i raczej same dobre rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam tego autora koniecznie muszę to przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna ciekawa książka, która muszę mieć

  OdpowiedzUsuń
 8. O, bardzo chętnie bym ją przeczytała. Lubię takie klimaty!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa książka, być może ją przeczytam

  OdpowiedzUsuń