14 lipca 2019

91. "BIEL NOCY" | ANN CLEEVES

Czerwień kości to II część serii książek Ann Cleeyes rozgrywającej się na szetlandach, czym tym razem zaskoczy nas autorka?
OPIS:
Drugi tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.Na Szetlandach jest połowa lata, czas białych nocy, kiedy to słońce nigdy nie zachodzi. Plastyczka Bella Sinclair organizuje przyjęcie, aby uczcić wystawę swoich prac i zaprezentować obrazy Fran Hunter. Podczas tego wydarzenia pewien tajemniczy Anglik wybucha płaczem i stwierdza, że nie wie kim jest ani skąd się tu wziął, a wieczorne przyjęcie zmienia się w farsę. Następnego dnia mieszkańcy miasteczka znajdują zwłoki Anglika powieszone na krokwi w hangarze łodziowym na przystani. Mężczyźnie założono na twarz maskę klauna. Detektyw Jimmy Perez jest przekonany, że to lokalna zbrodnia, a następne morderstwo w Biddista tylko utwierdza go w tym przekonaniu. Jednak wkrótce wychodzi na jaw, że detektywa łączy z Fran skomplikowana relacja, która najwyraźniej wpływa na jego zdolność oceny sytuacji.
Ann Cleeves - brytyjska pisarka, autorka kryminałów. W 1979 ukończyła studia na University of Liverpool. W 2006 za powieść Czerń Kruka otrzymała nagrodę literacką Duncan Lawrie Dagger( Złoty Sztylet). W 1977 poślubiła Tima Cleevesa. Para ma dwie córki. Mieszka we wsi Holywell w hrabstwie Northumberland.FABUŁA:
Szetlandy ponownie witają. Jest lato -  gdy trwają białe noce słońce nie zachodzi. W tym czasie dwie  z mieszkanek miasteczka Belli Sinclair i Fran Hunte postanawiają zorganizować wernisaż swoich prac. Podczas przyjęcia dochodzi do co najmniej dziwnego i przerażającego zdarzenia. Mianowicie zjawia się na nim pewien Anglik, który bardzo dziwnie się zachowuje. Tylko niektórzy goście zauważają niepokojące sygnały. Podczas pokazu mężczyzna dostaje ataku paniki i wybiega ze spotkania. Wszscy zgromadzeni są w wielkim szoku, jednak to nie koniec dziwnych zdarzeń. Dzień później ten sam pan zostaje znaleziony martwy. Brak jakichkolwiek śladów znajomości tego człowieka przez mieszkańców świadczy o tym, że sprawa zostanie niewyjaśniona, a mężczyzna zostanie nazwany NN. Do czasu kiedy dojdzie do kolejnej zbrodni...

MOIM ZDANIEM:
Jak wiecie to nie pierwsza książka Ann Cleeves, którą miałam przyjemność czytać. Dokładnie - po raz kolejny była to dla mnie ogromna przyjemność! Niesamowity klimat, otoczka, bohaterowie. Wszystko w tej książce tworzy niecodzienny klimat mrocznego miasteczka mimo, że w "Bieli nocy" panuje lato. Najbardziej zarysowaną postacią tej książki jest Bella Sinclair, która nie tylko bierze udział w najważniejszych wydarzeniach w książce, ale jest charyzmatyczna, wygadana i pewna siebie. Łączy ją przeszłość z wydarzeniami sprzed 15 lat, które będą mieć wpływ na rozwiązywanie teraźniejszej sprawy. Dodatkowo autorka ponownie przedstawia nam Jimmiego Pereza, który zajmie się rozwiązywaniem sprawy zabójstwa. Na kolejny plan wysuwają się postaci Frana, Taylora oraz mieszkańców miasteczka. Wszyscy zostaną zaangażowani w rozwiązanie sprawy.
Jeśli nie czytaliście żadnej książki Ann, nie wiecie nawet jak cudowny klimat stwarza każda z jej książek. To jest nie do podrobienia!

DLA KOGO:
Fani wszelkich kryminałów, ciężkiej atmosfery będą zadowoleni! Polecam!

 Tytuł: Biel nocy
Autor: Ann Cleeves
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Liczba stron: 461
Cena okładkowa: 36,90 zł
PREMIERA: 14.11.2019 r.

OCENA: 8/10

tutaj możecie kupić "Biel nocy" - kup

Za egzemplarz recenzencki i zaufanie serdecznie dziękuje Wydawnictwu Czwarta Strona:4 komentarze:

 1. podobami okładka, taka mroczna oraz tajemnicza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze nie czytałam nic od tej autorki, ale okładka bardzo ciekawi tak samo, jak Twoja recenzja.. może się skuszę. :)

  Zapraszam na nowe recenzje > http://hiddenxguns.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Kryminał to nie gatunek ksiażek po który sięgam

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię kryminały, z chęcią w wolnej chwili skuszę się na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń